910608 SHL PRIDE WEEK - TIM JUEL


Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Oskarshamn: SHL PRIDE WEEK - TIM JUEL
Nyhet från IK Oskarshamn officiella

2023-02-26 från IK Oskarshamn officiella

SHL PRIDE WEEK - TIM JUEL





I tonåren var Tim Juel några gånger nära att sluta med ishockey på grund av att han inte mådde bra i omklädningsrummet, men kärleken till sporten gjorde att han fortsatte. Nu vill Oskarshamnsmålvakten vara med och bidra för ett ännu bättre klimat kring hockeyn och att alla som testar sporten ska känna sig välkomna.





Blytung kritik från ikonen




Oskarshamn: Blytung kritik från ikonen

IK Oskarshamn är mitt uppe i en oviss kvartsfinalserie mot BIK Karlskoga – och kan, mot alla odds, vara på väg mot en ny SHL-plats. Men trots framgången är klubbikonen Peter Ekroth skarpt kritisk till hur föreningen har skötts.

– I min värld är det så patetiskt som det bara kan bli, säger han till Hockeysverige.se.

”Som man bäddar får man ligga”

Efter uttåget ur SHL har Oskarshamn haft en turbulent säsong med ekonomiska bekymmer och ett kraftigt spelaromsättande. Trots detta har laget nu kvitterat kvartsfinalserien mot Karlskoga till 2–2 i matcher. Men enligt Peter Ekroth, som var en av nyckelpersonerna när klubben tog klivet från division 3 till Hockeyallsvenskan, är Oskarshamn inte att räkna med i kampen om SHL-platsen.

– Nej, det tycker jag inte. Som man bäddar får man ligga, säger han.

Ekroth riktar hård kritik mot klubbens sportsliga ledning, där han anser att felrekryteringar präglat säsongen.

– Att anställa en sportchef utan erfarenhet, och sedan se honom värva sin egen kompis, är under all kritik. När han sedan mitt under säsongen lämnar för Malmö – det är parodi.

Han är även skarpt kritisk till värvningen av den rutinerade amerikanske forwarden Carter Camper.

– Att värva honom i det här läget… i min värld är det så patetiskt som det bara kan bli.

Tror ändå på avancemang – men kräver mer av toppspelarna

Trots den hårda kritiken tror Ekroth att Oskarshamn kan slå ut Karlskoga och till och med utmana om en SHL-plats.

– Oskarshamn har en god chans. Med lite flyt i sudden-matcherna hade de redan kunnat avgöra. Serien är väldigt oviss, säger han.

Men för att laget ska ha en chans längre fram krävs en rejäl uppryckning av de mer etablerade spelarna.

– Man har värvat in sex, sju amerikaner som inte är bättre än svenska juniorer. Ska Oskarshamn gå upp måste deras toppspelare prestera betydligt bättre.

Han lyfter särskilt Djurgården och Södertälje som de största hoten.

– Det blir väldigt tufft att slå dem. Men om Oskarshamn får ihop det, kan de absolut vara med och slåss om en SHL-plats, avslutar han.

Missa inte

👉 Uppgifter: Finsk målvakt nära IK Oskarshamn – uppges vara i långt gångna samtal
👉 UPPGIFTER: SHL-tränaren kan ta över Oskarshamn
👉 Uppgifter: Lämnar Oskarshamn - klar för rivalen

Sportlovin
2025-03-24