Din egna sportsida
All sport på ett ställe - för dina favoritlag
Hett tryck på biljetterna till Brynäs kvartsfinaler – Slutsålt på rekordtid!

Det blev ett biljettkaos utan dess like när Brynäs släppte biljetterna till de två första kvartsfinalmatcherna i årets SHL-slutspel. På förmiddagen den 13 mars, klockan 10:00, öppnade klubben upp biljetterna för allmänheten – och trycket var enormt.
Brynäs hade tidigare sålt ca 5500 biljetter per match under förturen för medlemmar, partners och säsongskortsinnehavare, men när biljetterna för den breda massan släpptes var det full fart.
Slutsålt på mindre än 10 minuter!
På klubbens Facebook-sida beskrev de den intensiva försäljningen:
"SLUTSÅLT PÅ NOLLTID!
WOW! Biljetterna till lördagens match sålde slut på mindre än 10 minuter! Vilket tryck! "
Brynäs följer upp med ett meddelande till alla fans som missade chansen:
"Men håll utkik på vår hemsida – eventuella avbokningar studsar tillbaka, och ströplatser släpps löpande. Missa inte chansen att uppleva kvartsfinal-febern live!"
7000 biljetter sålda till torsdagens match
Vid samma tidpunkt rapporterade Brynäs också att 7004 biljetter redan var sålda till torsdagens match, vilket innebär att även här är det snart slut på biljetter.
"Ströplatser och avbokningar dyker upp i systemet, så håll koll!" uppmanade Brynäs supportrarna på sin Facebooksida.
Den intensiva biljettförsäljningen är ett tydligt tecken på att förväntningarna är skyhöga på laget inför kvartsfinalerna. Brynäs supportrar är redo att ge sitt lag ett enormt stöd i jakten på ett SHL-guld.
Missa inte
👉 Johan Larssons om lagets form inför slutspelet👉 Klart: Han återvänder till Brynäs
👉 Oroande nyheter: Ny(?) skada i Brynäs inför slutspelet
Sportlovin
2025-03-13