Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






AIK räddade segern efter dramatisk kollaps mot Vimmerby




AIK Hockey: AIK räddade segern efter dramatisk kollaps mot Vimmerby

AIK tog emot Vimmerby på bortais under onsdagen och såg länge ut att gå mot en enkel seger efter en imponerande drömstart. Rasmus Rudslätt öppnade målskyttet redan efter 3:49, och Oscar Nord följde upp med ett mål tre minuter senare. Jordy Bellerive ökade på ledningen till 3–0 i den 15:e minuten, och allt såg ut att vara under kontroll för AIK, som kom till matchen med god form.

Men Vimmerby hade andra planer och kom tillbaka starkt i andra perioden. Jesper Kokkonen inledde upphämtningen för hemmalaget med ett mål i den tredje minuten, och George Diaco reducerade ytterligare. Med tre minuter kvar av perioden var det Oscar Hassel som satte 3–3 och tvingade fram en nervkittlande tredje period.

AIK fick inte in något mål i den sista perioden trots ett stort övertag, och matchen gick till förlängning med 3–3 på tavlan. Här klev succéspelaren Simon Åkerström fram och avgjorde matchen för AIK, vilket gav laget alla tre poängen.

Segern innebär att AIK fortsätter sin fina form och tar viktiga poäng i jakten på topplaceringarna.

Missa inte

👉 AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”
👉 AIK:s drag - plockar in back från SHL
👉 Supertunga skadebesked för AIK
Vilken kanal sänder AIK Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-01-08


AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”




AIK Hockey: AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”

AIK är inne i en osannolik formtopp i Hockeyallsvenskan och har nu 15 raka segrar. En vinst till och Stockholmslaget tangerar det historiska segerrekordet i ligan. Backen Simon Åkerström menar att inget lag lär vilja ställas mot AIK i ett eventuellt slutspel.

– Det kan nog kanske vara lite otäckt att möta oss, säger han i TV4 Plays sändning.

Sedan Roger Melin tog över som tränare har AIK klättrat i tabellen och cementerat sin plats bland de sex bästa. Åkerström lyfter fram en förändrad spelstil som en av de stora framgångsfaktorerna.

– Vi har spelat väldigt bra hockey under en längre tid, men sedan Roger kom in har vi kunnat slappna av på ett annat sätt. Vi har trott på det, släppt ner axlarna och bara kört på, säger han.

Enligt Åkerström har AIK blivit både snabbare och mer direkta i sitt spel.

– Det är ingen som åker runt och tänker där ute. Allt sitter i ryggmärgen, och det gör att vi kan agera snabbare tillsammans.

Trots att AIK inte alltid spelat sin bästa hockey på sistone har laget ändå lyckats vinna matcher – en styrka i sig, menar Åkerström.

– Vi kanske inte spelade vår bästa hockey igår, men vi hittar ändå sätt att vinna matcher.

Med den långa segersviten i ryggen skickar han en tydlig signal till framtida motståndare.

– Det kan nog kanske vara lite otäckt att möta oss i ett framtida slutspel.

Missa inte

👉 AIK:s drag - plockar in back från SHL
👉 Supertunga skadebesked för AIK
👉 AIK:s segertåg fortsätter – elfte raka vinsten efter seger mot Tingsryd

Sportlovin
2025-02-19