Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






AIK:s läxa inför derbyt mot Djurgården




AIK Hockey: AIK:s läxa inför derbyt mot Djurgården

AIK laddar för säsongens tredje derby mot Djurgården, och förberedelserna präglas av en viktig insikt från det senaste mötet: undvik utvisningar.

– Det är klart att det finns inte någon match där vi vinner om vi tar så mycket utvisningar, säger assisterande tränaren Fredrik Hallberg till Hockeynews.

Straffen kostade dyrt i förra derbyt

AIK vann det första derbyt mot Djurgården tidigare under säsongen, men i det andra drabbades laget hårt av två matchstraff. Lukas Zetterberg åkte ut efter en crosschecking mot huvudet på Jonny Tychonick, medan Christoffer Björk straffades för en liknande smäll mot Max Krogdahl.

– Vi behöver kanske tona ner matchen lite och vara kalla i sinnet. Det gäller att hitta rätt balans, förklarar Hallberg.

Han betonar också vikten av att hålla sig borta från utvisningsbåset:
– Det är ju ingen hemlighet att Djurgårdens powerplay ligger på över 30 procent. Det är en av nycklarna att hålla sig på banan.

Skadeläget ljusnar

AIK:s trupp får allt bättre förutsättningar. På tisdagens träning deltog alla ordinarie spelare utom en, men tre spelare missar derbyt mot Djurgården.

– Det var andra passet för Macoy Erkamps och Daniel Ljungman. De spelar inte i morgon, säger Hallberg.

Scott Pooley saknas också, medan resterande spelare från de senaste matcherna är tillgängliga. Laget gör dock några förändringar i formationerna. Jesper Emanuelsson får chansen tillsammans med Gerry Fitzgerald och Jordy Bellerive.

Hemlighetsfull om taktiken

När det gäller matchplanen är Hallberg fåordig:
– Det är inget vi går ut med. Men oavsett vem du möter måste du sätta ditt spel först. Det är det viktigaste.

Med ett historiskt intensivt derby och Djurgårdens farliga powerplay i åtanke är AIK:s fokus på disciplin och struktur tydligt. Frågan är om det räcker för att återta initiativet i huvudstadsrivaliteten.

Missa inte

👉 AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”
👉 AIK:s drag - plockar in back från SHL
👉 Supertunga skadebesked för AIK
Vilken kanal sänder AIK Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-01-15


AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”




AIK Hockey: AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”

AIK är inne i en osannolik formtopp i Hockeyallsvenskan och har nu 15 raka segrar. En vinst till och Stockholmslaget tangerar det historiska segerrekordet i ligan. Backen Simon Åkerström menar att inget lag lär vilja ställas mot AIK i ett eventuellt slutspel.

– Det kan nog kanske vara lite otäckt att möta oss, säger han i TV4 Plays sändning.

Sedan Roger Melin tog över som tränare har AIK klättrat i tabellen och cementerat sin plats bland de sex bästa. Åkerström lyfter fram en förändrad spelstil som en av de stora framgångsfaktorerna.

– Vi har spelat väldigt bra hockey under en längre tid, men sedan Roger kom in har vi kunnat slappna av på ett annat sätt. Vi har trott på det, släppt ner axlarna och bara kört på, säger han.

Enligt Åkerström har AIK blivit både snabbare och mer direkta i sitt spel.

– Det är ingen som åker runt och tänker där ute. Allt sitter i ryggmärgen, och det gör att vi kan agera snabbare tillsammans.

Trots att AIK inte alltid spelat sin bästa hockey på sistone har laget ändå lyckats vinna matcher – en styrka i sig, menar Åkerström.

– Vi kanske inte spelade vår bästa hockey igår, men vi hittar ändå sätt att vinna matcher.

Med den långa segersviten i ryggen skickar han en tydlig signal till framtida motståndare.

– Det kan nog kanske vara lite otäckt att möta oss i ett framtida slutspel.

Missa inte

👉 AIK:s drag - plockar in back från SHL
👉 Supertunga skadebesked för AIK
👉 AIK:s segertåg fortsätter – elfte raka vinsten efter seger mot Tingsryd

Sportlovin
2025-02-19