Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: Han ryktas lämna LHC - nu svarar klubben




Linköping HC: Uppgifter: Han ryktas lämna LHC - nu svarar klubben

Linköping har förstärkt backsidan med den kanadensiske backen Max Martin, vilket innebär att LHC nu har nio backar i truppen. Samtidigt börjar rykten cirkulera om att Arvid Aronsson kan vara på väg bort från klubben.

Aronsson utanför backparen

Under dagens träning var Aronsson på plats, men han fick ingen roll i något av backparen – något som kan kopplas till värvningen av Martin. Enligt Expressens hockeypodd "Sanny & Svensson" är Aronsson på väg bort från klubben och uppges ha intresse från både finska klubbar som KooKoo och Kärpät samt från HockeyAllsvenskan.

– I och med att de plockat in Max Martin så blir det trångt på backsidan. Jag hör att Aronsson kommer försvinna till Finland, men det finns också intresse från allsvenska klubbar, säger journalisten Johan Svensson i podden.

Sportchefen: "Bättre att ha för många än för få"

Linköpings sportchef Peter Jakobsson väljer dock att tona ner ryktena och säger att klubben i nuläget inte planerar att släppa någon spelare.

– Här och nu tycker vi att det är bättre att ha för många än för få, sa Jakobsson i en tidigare intervju med Corren.

I ett SMS till tidningen skriver han dessutom att han inte kommenterar rykten:

– Kommenterar aldrig rykten, då hade vi haft väldigt fullt upp, skriver han.

Elie på väg tillbaka

Utöver värvningen av Martin rapporterar Corren att forwarden Remi Elie närmar sig en comeback. Enligt Linköpings sjukgymnast Jonas Emmoth kan Elie vara tillbaka på isen redan på tisdag eller onsdag.

Med deadline för värvningar den 15 februari återstår det att se om Linköping gör fler förändringar i truppen. Under landslagsuppehållet kommer laget fortsätta träna och arbeta för att få tillbaka spelare från frånvarolistan.

Missa inte

👉 Linköping Silly Season - Två spelare klara - Han är LHCs drömvärvning
👉 Linköping Silly Season 2025 - Han är Linköpings drömvärvning
👉 Beskedet: Succéspelaren stannar i LHC - skriver nytt kontrakt
Vilken kanal sänder Linköping HC nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-02-03


Linköping Silly Season - Två spelare klara - Han är LHCs drömvärvning




Linköping HC: Linköping Silly Season - Två spelare klara - Han är LHCs drömvärvning

Linköping HC har redan gjort klart med två nya spelare inför nästa säsong.

Eskild Bakke Olsen och Zion Nybeck ansluter

Linköping förstärker forwardssidan med två nya spelare. Eskild Bakke Olsen, som för närvarande spelar för BIK Karlskoga på säsongslån, kommer att ansluta till laget nästa säsong. Detta var bestämt sedan ett år tillbaka, och oavsett hur Karlskogas säsong slutar så är han klar för Linköping.

Expressen har också rapporterat att IK Oskarshamns poängkung, Zion Nybeck, är klar för Linköping. Han värvades redan före jul och förväntas spela en offensiv nyckelroll i nästa års trupp. Nybeck har haft en stark säsong och kan bli en viktig pusselbit i lagbygget.

Frågetecken kring tränarposten

Officiellt har Linköping HC ännu inte presenterat någon huvudtränare för nästa säsong. Efter att Klas Östman fick lämna klubben i december har Ante Karlsson tagit över på tillfällig basis. Karlsson har lyckats säkra SHL-kontraktet, men det är ännu osäkert om han blir kvar på posten.

Däremot har klubben gjort förändringar på de assisterande positionerna. Expressen avslöjade att Mattias Zackrisson, från Södertälje SK, kommer in som assisterande tränare. Corren har även rapporterat att Mikael "Musse" Håkanson återvänder till klubben i en liknande roll efter sin tid i schweiziska Bern. På målvaktstränarsidan sker också en förändring, där Mikael Vernblom ersätts av Karl Malmquist från Mora. Aftonbladet var först med den nyheten.

Behovet av en etablerad målvakt

Inför nästa säsong är en av de största prioriteringarna för Linköping att hitta en ny förstamålvakt. Christian Heljanko har inte motsvarat förväntningarna, och även om Jesper Myrenberg har haft bra insatser, är det osäkert om han kan axla rollen som förstemålvakt.

Ett namn som diskuterats är Antti Raanta, för närvarande i schweiziska Geneve-Servette. Den rutinerade 35-åringen skulle kunna vara en perfekt korttidslösning tills Marcus Högbergs kontrakt i Nordamerika löper ut inför säsongen 2026/27. Med sin erfarenhet och stabilitet skulle Raanta kunna ge LHC den trygghet de behöver mellan stolparna nästa säsong.

Utöver en målvakt kan Linköping även behöva se över forwardsuppsättningen och eventuellt värva fler svenska spelare för att få en bättre balans i laget.

 

Missa inte

👉 Linköping Silly Season 2025 - Han är Linköpings drömvärvning
👉 Beskedet: Succéspelaren stannar i LHC - skriver nytt kontrakt
👉 Linköping klara för SHL – klubben om lättnaden och framtidsplanerna

Sportlovin
2025-03-12