Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Uppgifter: Djurgårdens drag - värvar från SHL




Djurgården Hockey: Uppgifter: Djurgårdens drag - värvar från SHL

Djurgården förstärker truppen inför slutspurten av HockeyAllsvenskan. Enligt uppgifter från Smålandsposten lånar klubben in forwarden Filip Eriksson från Växjö Lakers.

Den 20-årige Eriksson har haft en tuffare säsong i SHL och får nu chansen att hitta tillbaka till formen i HockeyAllsvenskan.

Lämnar Växjö efter tuff konkurrens

Förra säsongen gjorde Eriksson stor succé i HockeyAllsvenskan när han var utlånad till Nybro Vikings. På 26 matcher stod han för tolv mål och 27 poäng, vilket imponerade på Växjö-ledningen och gav honom en plats i SHL-laget denna säsong.

Men i SHL har det gått tyngre. På 37 matcher har Eriksson noterats för två mål och fyra assist, samtidigt som hans –11 i plus/minus-statistiken är sämst bland Växjös forwards.

När Växjö nyligen förstärkt laget med Marcus Sylvegård och samtidigt fått tillbaka Otto Koivula från skada, har Eriksson hamnat längre ner i hierarkin – och nu ser han alltså ut att lånas ut.

Djurgården satsar inför slutspurten

Djurgården har hela tiden varit öppna med att man vill förstärka laget inför jakten på en SHL-plats. Med Eriksson får de in en ung, spelskicklig forward som redan visat att han kan leverera i HockeyAllsvenskan.

Eriksson har Troja-Ljungby som moderklubb och blev vald av Montréal Canadiens i sjätte rundan av NHL-draften 2023. Han har kontrakt med Växjö även nästa säsong men får nu alltså chansen att avsluta säsongen i Djurgården.

Lånet förväntas bli officiellt inom kort.

Missa inte

👉 Ryktas till Djurgården - nu svarar Wikegård
👉 Beskedet: Djurgården lånar ut forward
👉 Djurgården vände – säkrade seriesegern i Hockeyallsvenskan
Vilken kanal sänder Djurgården Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-02-10


Ryktas till Djurgården - nu svarar Wikegård




Djurgården Hockey: Ryktas till Djurgården - nu svarar Wikegård

Framtiden för målvaktstalangen Marcus Gidlöf har varit ett omdiskuterat ämne efter Leksands uttåg ur SHL. Skulle han ansluta till Djurgården inför deras kvartsfinalserie mot Mora? Nu ger Djurgårdens sportchef Niklas Wikegård besked.

Marcus är Leksands spelare och han ska spela i deras juniorlag till att börja med, säger Wikegård till Djurgårdens hemsida.

Ingen flytt till Djurgården i nuläget

Djurgården värvade 19-årige Gidlöf som backup-målvakt innan transferdeadline, men enligt Wikegård kommer han inte att ansluta till laget nu.

– Han är en backup-keeper, punkt. Vi är väldigt nöjda med våra två målvakter, man vinner inte en serie om man inte har ett bra målvaktsspel, säger han i Djurgårdens egna kanaler.

Djurgården litar på Hävelid och Andrén

Djurgården går in i slutspelet i HockeyAllsvenskan med Hugo Hävelid och Viktor Andrén som fortsatt målvaktspar.

– Vi är trygga med vår målvaktssida. Våra målvakter har spelat bättre och bättre under säsongen, säger Wikegård.

Gidlöf har spelat 17 SHL-matcher för Leksand med en räddningsprocent på 90,8 och snittet 2,33 insläppta mål per match. I J20 har han imponerat med en räddningsprocent på 93,8 och snittet 1,45 insläppta mål per match.

Framtiden återstår att se – men i nuläget blir det fortsatt spel i Leksand för Gidlöf.

Se hela klippet med Wikegård här nedan:


Missa inte

👉 Beskedet: Djurgården lånar ut forward
👉 Djurgården vände – säkrade seriesegern i Hockeyallsvenskan
👉 Uppgifter: Djurgården jagar två poängmaskiner

Sportlovin
2025-03-13