Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Niklas Wikegård ger besked om fler värvningar




Djurgården Hockey: Niklas Wikegård ger besked om fler värvningar

Djurgården har redan en bred trupp inför avslutningen av säsongen – men frågan är om det kan komma fler förstärkningar innan transferfönstret stänger på lördag.

– Vi är inte ute efter nånting. Vi tittar inte på en målvakt eller en back till. Nu är vi ganska coola just här och nu, säger sportchefen Niklas Wikegård till Hockeynews.

"Skapar ännu mer konkurrens"

Dagarna före transferdeadline har Djurgården tre målvakter, nio backar och 16 forwards på kontrakt. Laget fyllde nyligen på med Filip Eriksson från Växjö, och Wikegård ser värvningen som ett sätt att förstärka konkurrensen.

– Jag gillar att vi skapar ännu mer konkurrens. När alla är friska kommer det att behöva kämpas om platserna, säger han.

Men trots den stora truppen är Djurgården inte aktivt ute efter fler värvningar. Wikegård understryker att de senaste förstärkningarna snarare handlat om att ta vara på oväntade möjligheter, snarare än en planerad jakt på nyförvärv.

– Vi har en jävligt bra trupp. Vi har knappt haft en svacka på hela säsongen fast vi har haft fyra, fem spelare borta nästan hela tiden. Så dök möjligheten upp med Filip, och då kände vi att han kunde passa in.

Transferfönstret stänger – men Djurgården kan agera

Även om Djurgården inte aktivt söker fler spelare återstår några dagar innan transferfönstret stänger.

– Det är några dagar kvar. Vi får väl se. Men jag antar att det är full aktivitet ute i hockey-Sverige, säger Wikegård.

Med en redan stark trupp och en säker position i tabellen är Djurgårdens fokus tydligt: att ha en så fräsch och konkurrenskraftig trupp som möjligt inför slutspelet.

– Nu ska vi spela tio matcher på 21 dagar eller nåt liknande. Vi kommer att få skador. Vi kommer inte att spela med spelare som är halvskadade heller utan det viktiga för oss är att träna bra, spela bra, och ha så bred och fräsch trupp som möjligt när slutspelet börjar.

Djurgården ser därmed ut att gå in i slutspurten av säsongen med en stark och bred trupp – men med öppet sinne ifall rätt möjlighet dyker upp innan lördagens deadline.

Missa inte

👉 Ryktas till Djurgården - nu svarar Wikegård
👉 Beskedet: Djurgården lånar ut forward
👉 Djurgården vände – säkrade seriesegern i Hockeyallsvenskan
Vilken kanal sänder Djurgården Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-02-12


Ryktas till Djurgården - nu svarar Wikegård




Djurgården Hockey: Ryktas till Djurgården - nu svarar Wikegård

Framtiden för målvaktstalangen Marcus Gidlöf har varit ett omdiskuterat ämne efter Leksands uttåg ur SHL. Skulle han ansluta till Djurgården inför deras kvartsfinalserie mot Mora? Nu ger Djurgårdens sportchef Niklas Wikegård besked.

Marcus är Leksands spelare och han ska spela i deras juniorlag till att börja med, säger Wikegård till Djurgårdens hemsida.

Ingen flytt till Djurgården i nuläget

Djurgården värvade 19-årige Gidlöf som backup-målvakt innan transferdeadline, men enligt Wikegård kommer han inte att ansluta till laget nu.

– Han är en backup-keeper, punkt. Vi är väldigt nöjda med våra två målvakter, man vinner inte en serie om man inte har ett bra målvaktsspel, säger han i Djurgårdens egna kanaler.

Djurgården litar på Hävelid och Andrén

Djurgården går in i slutspelet i HockeyAllsvenskan med Hugo Hävelid och Viktor Andrén som fortsatt målvaktspar.

– Vi är trygga med vår målvaktssida. Våra målvakter har spelat bättre och bättre under säsongen, säger Wikegård.

Gidlöf har spelat 17 SHL-matcher för Leksand med en räddningsprocent på 90,8 och snittet 2,33 insläppta mål per match. I J20 har han imponerat med en räddningsprocent på 93,8 och snittet 1,45 insläppta mål per match.

Framtiden återstår att se – men i nuläget blir det fortsatt spel i Leksand för Gidlöf.

Se hela klippet med Wikegård här nedan:


Missa inte

👉 Beskedet: Djurgården lånar ut forward
👉 Djurgården vände – säkrade seriesegern i Hockeyallsvenskan
👉 Uppgifter: Djurgården jagar två poängmaskiner

Sportlovin
2025-03-13