Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






AIK:s drag - plockar in back från SHL




AIK Hockey: AIK:s drag - plockar in back från SHL

AIK har gjort klart med en ny förstärkning i truppen. Den 18-årige backen Viggo Gustafsson ansluter på lån från HV71, där han har gjort sina första steg i SHL.

Gustafsson debuterade i SHL den här säsongen och har spelat åtta matcher för HV71. Dessutom har han varit utlånad till Timrå IK, där det blivit 14 framträdanden i högsta ligan. Under sitt ungdomsår representerade han även Juniorkronorna i JVM i Ottawa tidigare i år, där han stod för tre assist på sju matcher.

Nu ansluter den talangfulle backen till AIK, där han kommer att kunna gå mellan klubbarna under resten av säsongen.

Sportchef Lars Johansson uttrycker sin glädje över värvningen:

– Vi är glada att vi får in Viggo, det är en talangfull tvåvägsback som byggt på sig bra erfarenheter från JVM och SHL. Vi ser därtill att Viggo är en spelare som kommer att passa in bra i vårt spelsystem, säger Johansson.

Med sin erfarenhet och potential kommer Gustafsson att vara en viktig pusselbit för AIK under resten av säsongen.

Missa inte

👉 AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”
👉 Supertunga skadebesked för AIK
👉 AIK:s segertåg fortsätter – elfte raka vinsten efter seger mot Tingsryd
Vilken kanal sänder AIK Hockey nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-02-14


AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”




AIK Hockey: AIK nära historiskt rekord – Åkerström: ”Kan vara otäckt att möta oss”

AIK är inne i en osannolik formtopp i Hockeyallsvenskan och har nu 15 raka segrar. En vinst till och Stockholmslaget tangerar det historiska segerrekordet i ligan. Backen Simon Åkerström menar att inget lag lär vilja ställas mot AIK i ett eventuellt slutspel.

– Det kan nog kanske vara lite otäckt att möta oss, säger han i TV4 Plays sändning.

Sedan Roger Melin tog över som tränare har AIK klättrat i tabellen och cementerat sin plats bland de sex bästa. Åkerström lyfter fram en förändrad spelstil som en av de stora framgångsfaktorerna.

– Vi har spelat väldigt bra hockey under en längre tid, men sedan Roger kom in har vi kunnat slappna av på ett annat sätt. Vi har trott på det, släppt ner axlarna och bara kört på, säger han.

Enligt Åkerström har AIK blivit både snabbare och mer direkta i sitt spel.

– Det är ingen som åker runt och tänker där ute. Allt sitter i ryggmärgen, och det gör att vi kan agera snabbare tillsammans.

Trots att AIK inte alltid spelat sin bästa hockey på sistone har laget ändå lyckats vinna matcher – en styrka i sig, menar Åkerström.

– Vi kanske inte spelade vår bästa hockey igår, men vi hittar ändå sätt att vinna matcher.

Med den långa segersviten i ryggen skickar han en tydlig signal till framtida motståndare.

– Det kan nog kanske vara lite otäckt att möta oss i ett framtida slutspel.

Missa inte

👉 AIK:s drag - plockar in back från SHL
👉 Supertunga skadebesked för AIK
👉 AIK:s segertåg fortsätter – elfte raka vinsten efter seger mot Tingsryd

Sportlovin
2025-02-19