Trots en tung 0-4-förlust mot IFK Göteborg i Svenska cupen är det ingen oro i Hammarbylägret. Lagkapten Nahir Besara ser matchen som en lärdom.
– Vi är mycket bättre än vad vi var förra året och jag vet att vi kommer att bli bättre, säger han till Fotbollskanalen.
Besara: "Det är en läxa"
Hammarby fick en tuff start på cupmatchen och låg under med 2-0 i paus. Trots en satsning i andra halvlek blev det ytterligare två baklängesmål. Men Besara väljer att se framåt.
– Det är en cupmatch, det spelar ingen roll om man förlorar med 4-0 eller 1-0. Vi försökte i andra halvlek men åkte på 3-0 och 4-0, säger han.
Han ser matchen som en viktig erfarenhet inför den allsvenska premiären om tre veckor – som ironiskt nog spelas mot just IFK Göteborg.
– Jag sa till grabbarna efter matchen att det här är en läxa, inte bara mot Göteborg utan för hela säsongen. Ta den i ansiktet, bygg upp det här i tre veckor, och då har vi revansch att kräva.
Målvakten Hahn: "Vi måste hitta rätt väg"
Målvakten Warner Hahn delar Besaras syn på att Hammarby kan dra nytta av matchen.
– Förmodligen kommer fler lag att spela så här mot oss, så vi måste hitta rätt väg, och jag vet att vi kommer att göra det. Det är också skönt att premiären är hemma mot IFK Göteborg. Då är det upp till oss att visa att vi har lärt oss av läxan, säger han.
Han menar att 4-0 är en stor förlust, men att cupens karaktär gör att resultatet i sig inte är det viktiga.
– Fyra mål är mycket, men det är cupen. Om du förlorar med 1-0, 4-0 eller 10-0, det spelar ingen roll. Vi vill inte förlora och vi vill inte släppa in fyra mål, men vi tog risker och då blev det så.
Hörnmålet: "Vårt fel"
Första målet kom efter en hörna som gick rakt in i mål, något Hahn inte är nöjd med.
– Vi visste att de ofta la hörnor mot bakre stolpen och mitten, så vi försökte täcka det. Men vi hade inte tillräckligt bra täckning vid första stolpen.
På frågan om han känner sig skyldig till målet svarar han:
– Jag tycker att det målet är vårt fel.
Hammarby har nu tre veckor på sig att finslipa detaljerna inför den allsvenska premiären. Då väntar en ny chans att revanschera sig mot IFK Göteborg – denna gång på hemmaplan.
Missa inte
👉
Uppgifter: Hammarby nära landslagsmittfältare - affären uppges spricka
👉
Här är dagens startelva
👉
Nyförvärvet siktar högt i Hammarby: "Vill slåss om poängligan"
Sportlovin
2025-03-10