Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






AIK:s sportchef om norska ryktet: "Aldrig varit aktuellt"




AIK Fotboll: AIK:s sportchef om norska ryktet:

AIK har jagat sitt tionde nyförvärv inför den svenska transferfönstrets stängning på tisdag. Enligt uppgifter från Fotbollskanalen ska klubben ha försökt låna in Sarpsborgs unge ytter Daniel Job – men AIK:s sportchef Thomas Berntsen avfärdar nu ryktet.

– Vi har blivit erbjudna honom, men han har aldrig på allvar varit aktuell för oss, säger Berntsen till Fotbolldirekt.

Kontakter fanns – men inget konkret

Den 19-årige nigerianen Daniel Job har haft svårt att få speltid i norska Sarpsborg sedan han anslöt för ett år sedan. Under den gångna säsongen har han noterats för ett mål på fem starter och sju inhopp i Eliteserien. Med ett kontrakt som sträcker sig till 2028 var en utlåning en möjlig lösning, och AIK ska enligt uppgifter ha visat intresse.

Men Berntsen tonar ner uppgifterna.

– Jag har haft kontakt med hans agent och med Sarpsborg, men det har jag ofta. Vi har blivit erbjudna honom, men vi har av olika anledningar valt att inte gå vidare, säger sportchefen.

AIK:s jakt på förstärkning fortsätter

AIK har redan genomfört flera värvningar inför säsongen, men klubben är fortsatt på jakt efter en sista pusselbit. Trots att många namn kopplats till klubben är det oklart om det blir någon ytterligare förstärkning innan fönstret stänger.

För Daniel Job återstår att se om han får en annan utlåningsmöjlighet eller om han får fortsätta kämpa för speltid i Sarpsborg.

Missa inte

👉 AIK saknar nio spelare inför kvällens match
👉 "Som det ser ut nu kommer jag inte stanna i AIK"
👉 AIK kan få efterlängtad comeback
Vilken kanal sänder AIK Fotboll nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-22


AIK saknar nio spelare inför kvällens match




AIK Fotboll: AIK saknar nio spelare inför kvällens match

AIK har fått en stark inledning på säsongen med tio poäng på fyra matcher – och under torsdagskvällen väntar ett nytt test då laget gästar IFK Värnamo i Allsvenskan. Nu har klubben presenterat truppen som reser söderut.

Truppen innehåller inga större överraskningar, men flera spelare saknas fortfarande på grund av skador. Bland annat är Danilo Al-Saed, Taha Ayari, Abdihakin Ali, Martin Ellingsen och Eskil Edh fortsatt i rehabträning med underkroppsskador. Även Benjamin Tiedemann, William Hofvander och Andreas Redkin är indisponibla.

Ett tungt avbräck är dessutom Thomas Isherwood, som är avstängd till kvällens match.

Extra tråkigt är det för talangen Abdihakin Ali, som nyligen var tillbaka i full träning efter nära ett års frånvaro, men som i tisdags åkte på en ny skada och nu åter är i rehabilitering.

AIK:s matchtrupp mot IFK Värnamo:

  • 4 Sotirios Papagiannopoulos

  • 5 Kazper Karlsson

  • 7 Anton Salétros

  • 8 Johan Hove

  • 9 Andronikos Kakoullis

  • 10 Bersant Celina

  • 11 John Guidetti

  • 12 Charlie Pavey

  • 15 Kristoffer Nordfeldt (mv)

  • 17 Mads Thychosen

  • 19 Dino Beširovi?

  • 20 Oscar Uddenäs

  • 21 Stanley Wilson

  • 22 Jere Uronen

  • 26 Elvis van der Laan

  • 30 Kalle Joelsson (mv)

  • 32 Filip Benkovi?

  • 33 Áron Csongvai

  • 43 Victor Andersson

  • 47 Alexander Fesshaie



Avspark sker kl. 19.00 på Finnvedsvallen i Värnamo.

Missa inte

👉 "Som det ser ut nu kommer jag inte stanna i AIK"
👉 AIK kan få efterlängtad comeback
👉 Uppgifter: Här är spelaren AIK kan värva i sommar

Sportlovin
2025-04-24