Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Händemark: ”Vi vet att vi kan slå Brynäs”




SHL: Händemark: ”Vi vet att vi kan slå Brynäs”

Malmö Redhawks är i brygga efter en tung förlust i den första kvartsfinalen mot Brynäs. 1–5-resultatet skvallrar om en tydlig överkörning, men lagkapten Fredrik Händemark ser fortfarande möjligheterna att vända på serien. Inför match två på lördagen pekar han på en enkel nyckel till seger:

– Vi måste ta vara på våra lägen och göra mål. Då får vi något att gå på, säger han till Hockeynews.

Försvarsmissar bakom kollapsen

Trots siffrorna menar Händemark att matchen inte var så ensidig som den ser ut på pappret. Han lyfter fram att Malmö stundtals spelade jämnt med Brynäs, men att defensiva misstag fällde laget.

– Jag tycker överlag att vi slarvar lite på de målen vi släpper in. Vi går bort oss och det finns detaljer i försvarsspelet vi kan göra bättre. Fram till dess var det en match som gick fram och tillbaka, säger han.

I en intervju med TV4 under matchen listade Händemark en rad defensiva förbättringspunkter, vilket kunde ge intrycket av att Malmö har en enorm uppförsbacke. Men han ser det snarare som en naturlig del av spelet.

– Hockey är många moment samtidigt. Du måste tänka samtidigt som du agerar. Vi har ett system vi går efter och när det sitter så funkar det, men det räcker att man går bort sig lite för att allt ska falla, förklarar han.

Måste vara mer effektiva

Om defensiven var ett problem i den första matchen, så var även offensiven det. Malmö lyckades bara få in ett mål på Brynäs – en effektivitet som inte räcker om man ska utjämna serien.

– Vi vet att vi kan slå Brynäs om vi spelar på topp. Men man får inte göra för många misstag mot ett så skickligt lag, för de tar vara på sina lägen, säger Händemark.

Nu gäller det för Malmö att hitta rätt balans mellan disciplinerat försvar och skarpare avslut. Match två blir en ödesmatch – antingen kvitterar Malmö serien, eller så hamnar de i ett ännu tuffare läge inför fortsättningen.

Missa inte

👉 Uppgifter: Lämnar Luleå - klar för Djurgården
👉 Uppgifter: Stjärnbacken köps ut - klar för HV71
👉 Uppgifter: Brynäs och Djurgården slåss om NHL-meriterad målkung
Vilken kanal sänder SHL nästa match? Se mer på Matchtider.se

Sportlovin
2025-03-22


Uppgifter: Lämnar Luleå - klar för Djurgården




SHL: Uppgifter: Lämnar Luleå - klar för Djurgården

Albin Lundin ser ut att lämna Luleå efter bara en säsong – och mycket talar för en återkomst till Djurgården.
Den 29-årige centern lämnade Timrå för Luleå inför den gångna säsongen, men flytten har inte blivit någon succé. Efter en hyfsad höst har förtroendet minskat kraftigt och under slutspelet har Lundin stått helt utanför laget.

Trots att det återstår ett år på kontraktet med Luleå, är det enligt uppgifter till Sportbladet högst tveksamt om han blir kvar i klubben. Istället pekar mycket på att Lundin återvänder till Djurgården, där han tillbringade hela sin juniortid.

En källa uppger att Lundin och Djurgården redan är överens om en flytt, medan en annan säger att inget ännu är helt klart, men att ett starkt intresse finns från båda håll. Enligt Sportbladet uppgifter är ett möte mellan Lundin och Djurgårdens sportsliga ledning inplanerat inom kort.

Djurgården, som nyligen säkrade sin återkomst till SHL, är på jakt efter förstärkningar och Lundins storlek och erfarenhet ses som värdefulla egenskaper för lagbygget inför nästa säsong.

Missa inte

👉 Uppgifter: Stjärnbacken köps ut - klar för HV71
👉 Uppgifter: Brynäs och Djurgården slåss om NHL-meriterad målkung
👉 AVSLÖJAR: Succémålvakten aktuell med spel i Sverige

Sportlovin
2025-04-28