Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Hammarby förklarar transfer - och svarar på kritik




Hammarby IF: Hammarby förklarar transfer - och svarar på kritik

Jacob Ortmark är klar för Hammarby IF. Nu förklarar sportchef Mikael Hjelmberg varför klubben valde att värva mittfältaren – och bemöter kritik om satsningen.

– Vi kände att vi behövde bredda och konkurrensutsätta truppen, säger Hjelmberg i Fotbollskanalens deadline day-sändning.

"Vi behövde få in en spelare till"

Ortmark, 27, ansluter från IFK Norrköping och ska stärka Bajens mittfält inför den intensiva säsongen. Hjelmberg menar att det var nödvändigt att förstärka positionen, trots att vissa supportrar hade hoppats på en större värvning.

– Vi har två centrala mittfältare, Tesfaldet Tekie och Markus Karlsson, som jag rankar extremt högt. Men bakom dem är konkurrensen tunn, särskilt med skador på Gent Elezaj och unga Wilson Lindberg Uhrström som ännu inte spelat tävlingsmatcher på seniornivå, säger Hjelmberg och fortsätter:

– Vi har 13 matcher innan sommaruppehållet, och vi kände att det var för tunt. Jacob har gedigen erfarenhet av allsvenskan och har gjort det bra under flera år.

Svar på kritiken: "Jag förstår supportrarna"

En del supportrar hade hoppats på en större investering på mittfältet. Hjelmberg har förståelse för synpunkterna men försvarar klubbens beslut.

– Jag är helt med på att många kanske hade förväntat sig ett mer etablerat namn. Men jag tycker att rekryteringen av Jacob är alldeles utmärkt för oss, sett till våra förutsättningar just nu.

Ingen affär för Wenderson eller Knezevic

Hammarby har kopplats ihop med IFK Värnamos Wenderson och OFK Belgrads Nikola Knezevic, men ingen av dem blir aktuell.

– Vi tittade på Knezevic i Belgrad men valde att inte gå vidare. Wenderson har vi haft intresse för, men det blir inget där heller, säger Hjelmberg.

Boudah stannar – Alioum återvänder i sommar

Anfallaren Abdelrahman Boudah, som kopplats ihop med Degerfors och KuPS, blir kvar i Hammarby.

– Det har funnits intresse, men han gjorde ett bra läger i Marbella, och planen är att han ska spela i Hammarby, säger Hjelmberg.

Saidou Alioum, 21, som just nu är utlånad till Omonia på Cypern, väntas återvända till klubben i sommar.

– Han har gjort det jättebra där nere och har ett galet bra poängsnitt per spelad minut. Vi räknar med att han kommer tillbaka, och sedan får vi se hur vi gör, avslutar Hjelmberg.

Missa inte

👉 Nahir Besaras har utgående kontrakt - nu kommer ny uppgifter om hans framtid
👉 Simon Strands drömmål och kärleksfulla samtal med Fredrik Hammar
👉 Hammarbys hemliga vapen

Sportlovin
2025-03-25

Nahir Besaras har utgående kontrakt - nu kommer ny uppgifter om hans framtid




Hammarby IF: Nahir Besaras har utgående kontrakt - nu kommer ny uppgifter om hans framtid

Hammarbys lagkapten Nahir Besara visade klass direkt i den allsvenska premiären – och nu kan en kontraktsförlängning vara på gång. Enligt FotbollDirekt planeras nya samtal mellan parterna inom de kommande veckorna.

– Vi har en fortlöpande kontakt med Nahir. Alla vet vilket värde han har för oss, säger Hammarbys sportchef Mikael Hjelmberg till FD.

Besara vill ha två år

Besara, 34, har ett utgående kontrakt och uppges vilja ha en förlängning på två år. Förhandlingarna väntas ta fart inom 6–8 veckor.

– Vi känner ingen stress i frågan. Hammarby och Nahir vet var vi har varandra, betonar Hjelmberg.

Själv har Besara tidigare uttryckt sin lojalitet till klubben:

– Jag stannar så länge Hammarby vill ha mig kvar. Det är så oerhört mycket den här klubben betyder för mig.

Operation kan ge en ny dimension

Under vintern genomgick Besara en operation av nässkiljeväggen för att förbättra sin andning – något som kan påverka hans prestation positivt denna säsong.

– Jag har inte kunnat andas genom näsan i hela livet. Nu hoppas jag få lite bättre kondition, säger han.

Efter Hammarbys 4–0-seger mot IFK Göteborg i premiären står det klart att lagkaptenen fortfarande är en nyckelspelare. Frågan är nu hur länge han blir kvar i grönvitt.

Missa inte

👉 Simon Strands drömmål och kärleksfulla samtal med Fredrik Hammar
👉 Hammarbys hemliga vapen
👉 Hammarby valde att nobba - förklarar nu beslutet

Sportlovin
2025-03-31