Din egna sportsida

All sport på ett ställe - för dina favoritlag






Modo: Marie Johansson är Årets Pressvärd i svensk ishockey
Nyhet från

2022-05-23 från

Marie Johansson är Årets Pressvärd i svensk ishockey





Det är med stor glädje som MoDo Hockey kan berätta att vår pressvärd Marie Johansson har utsetts till Årets Pressvärd i svensk ishockey. Priset har delats ut av Kamratföreningen Hockeyjournalisterna ända sedan säsongen 1992/1993.





Modo-stjärnan slår tillbaka mot rykten: "Helt orimligt"




Modo: Modo-stjärnan slår tillbaka mot rykten:

Modo-stjärnan bemöter spekulationer om lön i Hockeyallsvenskan – och riktar skarp kritik mot delar av supporterleden

Efter degraderingen till Hockeyallsvenskan har Modo Hockey kastats in i ett stort förändringsarbete – samtidigt som rykten börjat florera kring flera spelare, inte minst hemvändaren Jesper Olofsson. Nu väljer 33-åringen själv att bemöta uppgifterna och ge sin syn på situationen.

– Det är jävligt tråkigt att se, speciellt från folk som ska vara supportrar. I generella drag har det varit riktigt dåligt hur folk har betett sig kring alla spelare, säger Olofsson till Hockeynews.

Förnekar lönekrav: "Det är helt orimligt"

På sociala medier har det cirkulerat påståenden om att Olofsson skulle kräva att behålla sitt SHL-avtal även i Hockeyallsvenskan. Något han nu tydligt avfärdar.

– Jag vet inte exakt vad som sagts, men ryktena om att jag skulle behålla samma lön är helt orimliga. Det är omöjligt, det finns ingen som kan göra det, säger han.

Olofsson berättar att han ännu inte diskuterat några detaljer med Modo, utan haft fullt fokus på familjen efter att han och sambon fick barn – bara dagen innan degraderingen var ett faktum.

– Jag har väl egentligen inte velat göra någonting på flera veckor. Jag har bara försökt hitta lugn med familjen. Det har inte varit någon större harmoni här heller, tyvärr, säger han.

Kritik mot supporterbeteendet

Samtidigt riktar forwarden kritik mot delar av Modos supportrar, som enligt honom bidragit till en negativ stämning efter nedflyttningen.

– Det har varit väldigt dålig nivå på de som ska vara Modos fans. Hur folk spekulerar, kapar och sågar spelare som lämnat av olika anledningar. Det är förkastligt, säger han.

Framtiden oviss – men inget uteslutet

Trots det tuffa avslutet vill Olofsson inte stänga dörren för en fortsättning i Modo. Det första samtalet mellan honom och sportchefen Henrik "Hinken" Gradin ägde rum nyligen – och framtiden är fortfarande öppen.

– Det är inte uteslutet på något sätt. Jag har alltid sagt att Modo är ett alternativ så länge man är välkommen. Men just nu har jag inte tagit något beslut. Jag har bara lyssnat på samtal och försökt bearbeta allting.

Att det finns intresse från andra klubbar bekräftar han – men någon brådska med att bestämma sig finns inte.

– Jag har inte sagt ja eller nej till något. Ibland kan det gå fort när det väl börjar snackas, men jag har ingen aning när ett besked kommer. Vi får se.

Missa inte

👉 KLART: Han stannar i MoDo - skriver tvåårskontrakt
👉 Uppgifter: MoDo värvar slutspelets MVP
👉 KLART: MoDo skriver kontrakt med forward

Sportlovin
2025-04-17